0224 711 21 04

Mehmet Zahid Kotku Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne konuk olduk

‘Osmanlı Döneminde Kudüs’

Kanuni Derneği tarafından Mehmet Zahid Kotku Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde düzenlenen, ‘Osmanlı Döneminde Kudüs’ konulu seminer büyük ilgi gördü.
Kanuni Derneği’nin 2019 yılı eğitim projelerinde yer alan öğrencilere yönelik seminerleri tüm hızıyla sürüyor. Mehmet Zahid Kotku Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde ‘Osmanlı Döneminde Kudüs’ konulu seminer ile öğrencilerle buluşan dernek başkanı Ahmet Yavuz, gençlere Osmanlı tarihini ve Kudüs’ün İslam açısından önemine vurgu yaptı. Kanuni Sultan Süleyman’ın hayatını kısaca özetleyerek gençlere aktaran Başkan Yavuz, “Günümüzde saraydan çıkmamış gibi gösterilmeye çalışılan cihan imparatoru Sultan Süleyman Osmanlı’nın 46 yıllık saltanatı boyunca ömrü seferlerde geçen ve yine seferde vefat eden bir padişah olduğunu unutmayalım. Ve maalesef ki tarihini bilmeyen insanlarımız Kanuni Sultan Süleyman’ı bu dizilerin senaryolarındaki gibi tanıyor. Osmanlı’nın ilk halifesi olarak tahta geçen ve 46 yılda 13 sefer düzenleyerek alınamaz denilen yerleri fethederek 14 milyon m2’lik bir imparatorluğu ardında bırakan Kanuni Sultan Süleyman, bizim şanlı tarihimizin en önemli mihenk taşıdır” dedi.
DÜŞMAN UYUMUYOR!
Kanuni dönemini kısa bir özetle anlatmanın çok da mümkün olmadığına vurgu yapan başkan Yavuz, “İlimden, sanata, edebiyattan, tıpa, mimariden, savaşa bir çok alanda Osmanlı’yı ihya etmiş olan cihan padişahını kısa bir sunumla geçiştirmek imkansız, bizler bu konuda elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Gelelim Kudüs’e. İslamiyet için 3 kutsal mekan vardır. Bunlardan biri de islamiyetin ilk kıblesi olan Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’dır. Mescid-i Aksa denilince hemen herkes sarı kubbeli Kubbetüs Sahra’yı Mescid-i Aksa olarak bilir. Oysa Mescid-i Aksa Kubbetüs Sahra’yı da içine alan 144 bin Km2’lik bir alandır. Ve bu alan için hem Hıristiyanlar hem de Yahudiler, Müslümanlara karşı açık ve gizli olarak saldırılarını sürdürmektedirler. Yakın zamanda Rahmet Kapısı altında kazılan tünel de bu sinsi düşmanların gece gündüz durmadan bu kutsal mekanı sahiplenmek adına neler yaptıklarını kanıtlıyor. Kudüs coğrafi bir mesele değil imani bir meseledir. Bu nedenle her müslümanın mutlaka Mescid-i Aksa’yı ziyaret etmesi buraya sahip çıkması gerekmektedir” dedi. Yaklaşık 2 saat süren seminerin ardından başta Okul Müdürü Kaya Ali Yörük olmak üzere konferansa katılan eğitimci ve öğrencilere teşekkür eden Başkan Yavuz, son olarak gençlerden tarihimize sahip çıkmalarını istedi.

Paylaş: