0224 711 21 04

”Kanuni ve Mukaddes Şehirler” Bursa da Anlatıldı

Kanuni Derneği olarak düzenlediğimiz ‘Kanuni ve Mukaddes Şehirler’ adlı konferansla Bursa da unutulmaz bir akşam yaşadık.Yoğun katılımın olduğu programımızda konuşmacı olarak katılan tarihçilere ilgi oldukça büyük oldu.
Osmanlı’nın ilk başkenti olan kadim şehir Bursa’ya yakışır bir konferans olan ‘Kanuni ve Mukaddes Şehirler’ konulu konferansımıza Afyon Kocatepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mustafa Güler ve Uzm. Abdullah Çakmak konuşmacı olarak katıldı.

Dernek Başkanı Ahmet YAVUZ


2015 yılında İnegöl ilçe merkezinde kurulan derneğimiz, 2017 yılında Bursa merkeze taşındıktan sonra göreve burada devam ettiklerini belirten Dernek Başkanımız Ahmet Yavuz, dernek olarak padişahlarımızın Osmanlı’nın ilk başkenti olan Bursa’da yaptıkları hizmetleri anlattıklarını bunun için çeşitli konferanslar düzenlediklerini ve bu konferansında onlardan biri olduğunu belirtti. “Kanuni ve Mukaddes Şehirler” ismiyle düzünlenen konferansla Afyon Kocatepe Üniversitesinden Prof. Dr. Mustafa Güler Hocamız ve tarih uzmanı Abdullah Çakmak’ın değerli bilgilerinden faydalanacağız. Bu konferansta Kanuni Sulatan Süleyman’ın Mekke, Medine ve Kudüs’te yaptığı hizmetlerden bahsedeceklerini belirten başkanımız Ahmet YAVUZ; bu tür düzenledikleri programların seri halinde olacağının Bursa Merkezi dışında kalan diğer ilçeleride kapsayacak şekilde her ay gerçekleşeceğini belirtti.

prof.dr. Mustafa GÜLER

Programa Afyon Kocatepe Üniversitesi’nden katılan Prof. Dr. Mustafa Güler hocamızda konferansımızda “Bu akşam Kanuni Sultan Süleyman’ın yani Osmanlı Devleti’nin tartışmasız 16. yüzyılda dünyanın en büyük devleti olduğu zaman diliminin padişahı olan Kanuni Sultan Süleyman’ın Müslümanların yine tartışmasız en kutsal mekanları olan Mekke-i Mükerreme Medine-i Münevvere ve Kudüs-ü Şerif’e yapmış olduğu yatırımları, hizmetleri, vakıfları orada Osmanlı’nın insanların ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurmuş oldukları imareti, su tesislerini, medreseleri, hamamları konu edineceklerini belirtti. Buradaki birinci maksadımız Kanuni Sulatan Süleyman’ı tanıtmak, ikincisi de kutsal şehirlerdeki Müslümanların ve İslam kimliğinin Osmanlı döneminde nasıl oluştuğunu ve tarihi mirasın nasıl muhafaza edildiğini ve oraya giden insanların Allah’ın misafirleri olarak nasıl ağırlandığını ortaya koymak olacaktır” dedi.

“HEDEFİMİZ DOĞRULARI KUVVETLENDİRMEK”
Son dönemlerde insanların tarihe ve özellikle osmanlı tarihine ilgilerinin yoğunlaştığını söyleyen Dernek Başkanımız Ahmet YAVUZ, “İnsanların tarihi hadiseleri merak ettikleri son yıllarda arttığını görüyoruz. Bizim buradaki temel hedefimiz sansasyondan uzak, karşı taraf veya bu taraf mantığından hareketle değil, tarihte yapılmış olan güzel şeylerin ortaya çıkarılması, yanlışlardan ders alınarak uzak kalınmasını sağlamak olacaktır. Son dönemlerde özellikle gençler, orta yaşlar hatta yaşlılar özellikle iyi ya da kötü tarih dizilerinin onlara göstermiş olduğu figürler veya olaylar üzerinden tarihi konulara ilgi duyuyorlar. Bizlerde doğru ya da yanlış algıları doğruları kuvvetlendirmek yanlış algıları düzeltmek için gerçek belge ve bilgilere dayanarak faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Bundan sonrada İNŞAALLAH bu tür konferans panel ve sempozyumlarla başta Kanuni Sultan Süleyman olmak üzere tüm Osmanlı Padişahlarının bu topraklarda yaptıkları sayısız hizmeti halkımıza aktaracağız” dedi.

Paylaş: