0224 711 21 04

Kanuni Sultan Süleyman Dualarla Anıldı

Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman, vefatının 452. yıl dönümünde Bursa’da Dualarla anıldı.

Zigetvar kuşatmasında, 7 Eylül 1566 yılında hayatını kaybeden Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın vefatının 452. Sene-i devriyesi sebebiyle mevlid okundu ve halka lokma ikramı yapıldı.

Programı düzenleyen Kanuni Sultan Süleyman Eserlerini Koruma ve Yaşatma Derneği başkanı Ahmet YAVUZ konuşmasında Osmanlının 10. Padişahı ve islam halifesi olan Kanuni Sultan Süleyman’ın 46 yıl süren padişahlık döneminin büyük bir kısmının seferde at üstünde  Hakkın hakimiyeti için ömür geçirdiğini ve yine 72 yaşında olmasına rağmen yine bir seferde vefat ettiğini söyledi.

Kanuni Derneği olarak bu yüce şahsiyetin vefatının 452. Yıl dönümünde mevlid okuyarak Sultan Süleyman Han’ın ve onların nezdinde tüm Osmanlı padişahlarının ve islam halifesi olması sebebiyle tüm islam halifelerine okunmuş olan Kuran-ı Kerim ve naat’ları ruhaniyetlerine hediye ettik.

Kanuni’nin ölümü

Zigetvar Kalesi’nin kuşatması sırasında hayatını kaybeden Kanuni Sultan Süleyman’ın ölüm haberi, askerler arasında moral bozukluğu yaratmaması için gizlenmişti.

Kanuni’nin cesedinin bozulmaması için iç organları çıkartılarak otağının bulunduğu yere gömülmüştü. Bedeni ise muhasaradan sonra İstanbul‘a getirilerek Süleymaniye Camisi avlusundaki bugünkü yerine defnedilmişti.

Taht’a ise oğlu Selim (II. Selim) çıkmıştır.

Paylaş: