0224 711 21 04

Kanuni Derneği’nden TİKA’ya ziyaret

Kanuni Sultan Süleyman Eserlerini Koruma ve Yaşatma Derneği çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. 2018 yılında bir çok başarılı projeye imza atan dernek, geçtiğimiz hafta Ankara’da 2019 yılı için planlanan projelerini TİKA ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne sundu.

Kurulduğu günden bu yana üstlendiği önemli misyonları başarı ile yerine getiren Kanuni Sultan Süleyman Eserlerini Koruma ve Yaşatma Derneği, geçtiğimiz hafta Ankara’da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile yeni projelerini paylaştı. Kanuni Derneği Başkanı Ahmet Yavuz, görüşme sonrasında yaptığı açıklamada 2019 yılı için önemli projelere imza atacaklarını söyledi. Başkan Yavuz; “Kanuni Derneği olarak 2019 yılı için proje çalışmalarımızı TİKA STK temsilcileri ile paylaştık. TİKA ile birlikte yürütülen projeler başta Ortadoğu olmak üzere Balkanlar ve Afrika’da geniş bir çerçevede eğitim, kültür ve insani yardım olarak ihtiyaç sahibi kardeşlerimize ulaştırma gayretindeyiz. Geride bırakmaya hazırlandığımız 2018 yılını yoğun ve yararlı bir biçimde tamamlıyor olmaktan da mutluluk duymaktayız. 2018 yılında bir çok projeyi gerçekleştirdik ancak Kudüs’te gerçekleştirdiğimiz ‘Okul Çantası Projesi’ ve kumanya projeleri hem eğitim hem de insani boyutuyla önemliydi. Bu çalışmalarda bizlere destek olan tüm hayırsever kardeşlerimize ve kurumlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.
TARİHİ MİRASIMIZI GELECEK
NESİLLERE AKTARACAĞIZ
Ankara ziyaretleri çerçevesinde Vakıflar Genel Müdürlüğü’nü de ziyaret eden Başkan Yavuz ve dernek yöneticileri burada da önemli bir projenin görüşmesini yaptı. Kanuni Sultan Süleyman dönemi eserleri hakkında yapılacak olan arşiv çalışmasının görüşüldüğü ziyareti değerlendiren Başkan Yavuz; “46 yıllık padişahlık dönemine ait o dönemde Osmanlı toprakları dahilinde olan bütün şehirlerde devlet eliyle yapılmış ve bugünlere ulaşmış ya da tahribata uğramış eserler ile ilgili bilgileri bir araya getirme arzusundayız. Bu konuda Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün bir arşiv çalışması olacak. Bizlerde Kanuni Sultan Süleyman Eserlerini Koruma ve Yaşatma Derneği olarak bu çalışmada üzerimize düşen her türlü görevi yerine getirmeye hazır olduğumuzun bilgisini paylaştık. Tarihe iz bırakmış atalarımızın mirasını gelecek nesillere en iyi şekilde aktarmak bizim asıl misyonumuzdur” dedi.

Paylaş: